Vilnas īpašības

Mēs pērkam vilnas izstrādājumus vien zinot, ka tie ir silti un mīksti, taču reti kad aizdomājamies, kāpēc tie ir tādi. Piedāvāju nelielu ieskatu vilnas īpašībās.

Katrai vilnas šķiedrai ir spirālveida forma. Tās var burzīt, locīt, saspiest, taču šķiedras pēc brīža atkal atjauno to sākotnējo izskatu. Sakarā ar šo dabisko elastību vilnas izstrādājumi ne tikai izskatās mīksti un pūkaini, bet ir arī ļoti praktiski.
Vilna ir hidroskopiska. Absorbējot mitrumu, vilna ne tikai paliek sausa, bet arī izdala siltumu.

Tā kā vilna ir absolūti dabīgs materiāls, tai piemīt siltuma saglabāšanas īpašības tās šķiedru sastāva dēļ.

Vilna ir gaisa caurlaidīga jeb “elpojoša”: vilnas šķiedrām ir spirālveida forma, kas nodrošina brīvu gaisa cirkulāciju. Tā veicina arī dabīgu šķiedru attīrīšanos.

Vilnas izstrādājumi ir izturīgi. Sakarā ar izejmateriāla dabiskām īpašībām no vilnas veidotām lietām piemīt augsta izturība pret nodilumu un tie ļoti ilgi saglabā pievilcīgu izskatu. Turklāt vilnas izstrādājumi stiepjas (valkājot, tie var pastiepties atbilstoši auguma īpatnībām, taču pēc novilkšanas atkal atgūst savu sākotnējo formu), un tie praktiski neburzās .

Vilna ir pazīstama ar savām ārstnieciskajām īpašībām. Tā lieliski stimulē asinsriti, mazina locītavu un reimatiskas sāpes. Svarīga loma ir arī vilnā esošajam lanolīnam, kam piemīt labvēlīga ietekme uz cilvēka organismu.

Ir pierādīts, ka vilna spēj neitralizēt pozitīvos jonus, ko izdala dažādas elektroierīces. Piemēram, tikai viens mazs vilnas maciņš, kurā ir ievietots mobilais telefons, spēs neitralizēt telefona radīto starojumu, kas nelabvēlīgi ietekmē tā īpašnieka veselību un pašsajūtu.
Pie reizes padalīšos ar informāciju, kur pērku merino vilnu saviem izstrādājumiem, jo no pieredzes zinu, cik grūti ir dabūt vilnu par labām cenām. Lielākoties to es pērku veikalā-noliktavā “ŠK Lorea”, Rīgā, Maskavas ielā 93 – tā tiešām ir rokdarbnieču paradīze, no turienes nevar aiziet bez pāris maisiem krāsainu oderaudumu, diegu, pērlīšu un citu saimniecībā noderīgu (rokdarbnieki mani sapratīs :)) lietu. Un vēl tur var dabūt dažādus līmaudumus, un arī tādu brīnumu kā šķīstošo flizelīnu! Priecāšos, ja kādam noderēs šī informācija, man pašai šis bija liels atklājums.