Vilnas kopšana

Vilna ir delikāts materiāls, taču pareizi un kvalitatīvi veidotus vilnas izstrādājumus ir samērā viegli kopt. Vispirms ir jāsaprot, kā izstrādājums ir veidots -slapjajā vai sausajā vilnas modelēšanas tehnikā. Slapjajā vilnas apstrādē veido apģērbus, aksesuārus, šalles, cepures, čības un visu citu, kam ir nepieciešama blīvi savelto vilnas šķiedru blīvums, stingrība un noturība. Slapjā vilnas modelēšana ir ilgs un sarežģīts process, kas prasa lielu platību, fizisko spēku un daudz jo daudz laika. Savukārt, sausās modelēšanas tehnikā veido gleznas, rotaļlietas, dažādus aksesuārus – tāpēc arī to struktūra ir mīkstāka un pūkaināka. Zemāk izskatīsim, kā kopt gan viena, gan otra veida izstrādājumus.

Vilnas rotaļlietu, leļļu, gleznu, brošu kopšana

Vilnas rotaļlietām vai brošām lietošanas procesā var izspraukties atsevišķas vilnas pūciņas, kas var radīt nevīžīgu iespaidu. Ar šo problēmu var ļoti viegli tikt galā, vienkārši nogriežot tās pūciņas ar šķērēm pēc iespējas tuvāk rotaļlietas vai brošas pamatnei. Tas neradīs mantai nekādu skādi – tā neizjuks un neizirs.

Tāpat kopj arī vilnas gleznas – tās paretam var apstrādāt arī ar kādu līdzekli pret kodēm, lai glezna ilgus gadus priecētu tās īpašnieku.

Tieši tāpat kopj arī vilnas lelles-personas, taču te jāpiebilst, ka tādu lelli nav ieteicams raut aiz matiem vai tos ķemmēt, jo matu stiprināšanai uz lelles galvas netiek izmantota līme, tāpēc pie agresīvas lietošanas mati var sapūkoties, bet dažas šķipsnas pat tikt norautas.

Šaļļu, tauriņu un cepuru kopšana

Ikdienā valkājamiem vilnas izstrādājumiem, kā jebkurai trikotāžai vai adījumam, rodas savēlumi. Tos viegli var noņemt ar speciālu, ar baterijām darbināmu mašīnīti vai ar parastu skuvekli.

Vilnas izstrādājumus var un vajag mazgāt. Protams, vislabāk būtu izmantot ķīmisko tīrītavu, taču šeit mēs apskatīsim vilnas izstrādājumu kopšanas variantus mājas apstākļos.

  • vilnas izstrādājumus mazgā tikai ar rokām pie temperatūras, kas nav augstāka par 40 °С. Pie augstākas temperatūras vai mašīnas režīmā izstrādājums var ievērojami samazināties izmēros vai deformēties. Karstā ūdens vai mehāniskās ietekmes rezultātā vilnas šķiedras savijas ciešāk, padarot izstrādājumu izmēros mazāku, toties blīvāku un biezāku.

  • Vilnas izstrādājumu mazgāšanai ir jāizmanto speciālie mazgāšanas līdzekļi, kas domāti vilnai un kas satur lanolīnu. Lanolīns ir dabīgie tauki, kas ietin katru vilnas šķiedru, padarot to elastīgu, mīkstu, spīdīgu un tīru. Lanolīns “atgrūž” netīrumus, tādējādi palīdzot vilnai pašattīrīties. Tieši tāpēc vilnas izstrādājumus nav nepieciešams bieži mazgāt. Pietiek iemērkt izstrādājumu lanolīna šķīdumā uz 1-2 stundām un pēc tam labi izskalot.

  • Notecināt ūdeni, saspiežot izstrādājumu plaukstās. Nedrīkst izgriezt, lai izstrādājums nezaudētu savu formu.Vilnas šķiedru savījums notiek pateicoties zvīņām, kas klāj katru šķiedru. Šīs zvīņas atveras slapjajā sārmainajā vidē (ziepjūdenī). Kad vilna ir sausa, zvīņas ir ciet un savījums starp šķiedrām ļoti spēcīgs. Saslapinot vilnu, savījums kļūst vājāks un audumu ir viegli izstaipīt. Pie izgriešanas izstaipās  atsevišķās auduma daļas un tas zaudē formu.

  • Gludināt vilnas izstrādājumu vislabāk mitrā veidā, uzreiz pēc ūdens notecināšanas. Gludināt ar tvaiku pie  130-160 grādu temperatūras (uz gludekļa šī temperatūra tiek atzīmēta ar diviem punktiņiem).

  • Vilnas izstrādājumus nav obligāti žāvēt uz palaga. Vajag ietīt izstrādājumu dvielī, lai dabūtu ārā pēdējās ūdens paliekas, pēc tam ir svarīgi to izklāt tā sākotnējā formā. Vislabāk to žāvēt svaigā gaisā.

Tas arī ir viss ieteikumu komplekts, kā rūpēties par vilnas šallēm, čībām, cepurēm u.c. izstrādājumiem. Pirmajā brīdī šie ieteikumi var likties sarežģīti, jo esam jau cieši saauguši ar veļas mazgāšanu veļasmašīnās. Taču šie padomi noteikti palīdzēs saglabāt jūsu unikālo vilnas izstrādājumu ideālā stāvoklī.