www.tvnet.lv

Portretlelle – pašdarinātas unikālas lelles

www.financenet.lv

FINANCENET, sadarbībā ar Latvijas Mājražotāju un Mazo ražotāju Informācijas un Atbalsta Biedrību

Atbalstot Latvijas Mājražotājus un Mazos ražotājus, TVNET sāk rakstu sēriju par mūsuprāt interesantākajiem mājražotāju darinājumiem. Jau vairāk nekā gadu Latvijā darbojas minizīmols ZumZum, kas piedāvā dažādus aksesuārus, rotaļlietas, kā arī portretlelles no aitu vilnas. ZumZum māksliniece Diāna Granta TVNET pastāstīja, kāpēc ir izvēlējusies vilnu par izejmateriālu un kā top vilnas portretlelles.

«Vilna ir unikāls materiāls. Tā mēdz pieņemt visdažādākās formas un pildīt visdažādākās funkcijas. Tā ir mīksta, silta un ļoti, ļoti īpaša, jo spēj gan sasildīt, gan atvēsināt, gan izmasēt, gan pieregulēt asinsriti. Taču es izvēlējos vilnu par savu izteiksmes veidu, jo tā ir ļoti daudzveidīga un krāsām bagāta. Vispirms es eksperimentēju, vai ar vilnu var modelēt gleznas un kā tās izskatās dabā. Pēc tam sāku portretgleznas pārlikt uz telpiskām figūrām, taču nevis gleznojot seju uz plaknes, bet gan veidojot dimensijas jeb, vienkāršiem vārdiem sakot, modelējot cilvēka seju tādu, kāda tā ir dabā, nevis tādu, kāda tā mēdz izskatīties gleznās. Un tā, eksperimentējot un mēģinot, nonācu pie šāda veida lellēm, kādas tās šobrīd piedāvā ZumZum. Lelles tiek veidotas no vilnas, iekšpusē gan noslēpjot stieples karkasu, kas ļauj figūrai locīties – tā var kustināt rokas, kājas, rumpi.»

Lelles tiek veidotas pēc cilvēku fotogrāfijām, maksimāli precīzi atdarinot modeļa mīmiku

un kopējo tēlu. «Man pašai ne sevišķi patīk karikatūras vai šarži, tāpēc cenšos maksimāli pietuvināt lelles izskatu attēlojamā cilvēka izskatam – manām lellēm nav pārspīlēti lielas galvas vai tievi ķermenīši, kas neapšaubāmi atvieglo darbu māksliniekam, bet ne vienmēr ir patīkami klientam. Izvēlos veidot klasisko proporciju figūras, protams, balstoties uz modeļa ķermeņa īpatnībām,» stāsta Diāna.

Darba process, lai izveidotu šādu lelli, ir ļoti darbietilpīgs. Vispirms ir jāuztaisa precīzs proporcionāls karkass, atkarībā no tā, kāda ir modeļa figūra. Pēc tam tas jāapaudzē ar miesas krāsas vilnu, izveidojot pilnīgi gatavu cilvēka augumu. Tikai pēc tam var likt virsū drēbes, apavus, aksesuārus, un visbeidzot var ķerties klāt sejai, kas ir juveliera darbs, jo jādarbojas ar vismaz trīs veidu filcēšanas adatiņām. Un visbeidzot mati un frizūras veidošana, kas ir visatbildīgākais posms, jo tieši tas parādīs, vai lelles līdzība ar modeli ir pilnīga. «Gadās, ka mati ir jāpārtaisa vēl un vēl, kamēr iegūstu to, ko vēlos,» atklāj Diāna. Vilnas šķiedras šādai lellei ir ļoti stingri saveltas, jo irdens vilnas izstrādājums neliecina par kvalitāti un var ātri izjukt.

«Vēlējos, lai manas lelles būtu pieejamas cilvēkiem, lai tās nemaksātu tik ļoti dārgi,

ka tikai retais varētu šādu lelli atļauties. Tāpēc atradu optimālo izmēra balansu, kas ļauj samazināt izmaksas uz materiālu un darba stundām, taču nekaitē kvalitātei,» tā māksliniece.

Tā kā šis ir absolūti individuāls darbs un domāts tikai individuālajiem pasūtījumiem, ZumZum papildus piedāvā arī citus izstrādājumus no vilnas, ko ir iespējams iegādāties arī veikalos, – dažādu krāsu zvēriņus-grabulīšus, mājdzīvnieku figūras, piespraudes, tauriņus u.c.

Foto: reklāmas materiāls

Avots: http://financenet.tvnet.lv/nozares/531897-portretlelle_pasdarinatas_unikalas_lelles